Szkocja

Szkocja zajmuje północną część Wielkiej Brytanii, i oblewana jest z różnych stron Morzem Północnym, Atlantykiem oraz Kanałem Północnym. Podział administracyjny kraju, opiera się na 32 jednostkach, z których 29 zajmuje tereny na stałym lądzie, natomiast 3 znajdują się na wyspach. Szkocja jest państwem demokratycznym i autonomicznym.

Na jej dzisiejszych terenach, pierwsi Celtowie pojawiali się już w I w p.n.e. Trzysta lat później Rzymianie próbowali bezskutecznie podbić Szkocję, która przez późniejsze wieki skonfliktowana była z Anglią. W 1707 roku doszło do unii realnej pomiędzy Szkocją i Anglią, jednak niemal 300 kolejnych lat później, w wyniku referendum Szkocja odrębny od Anglii parlament. Przeważająca część Szkotów należy do Narodowego Kościoła Szkocji, który jest kościołem kalwińskim.

Wśród sportów, Szkoci najbardziej cenią sobie golf i rugby, ale również bardzo chętnie interesują się piłką nożną oraz snookerem. Kultura Szkocji jest nie tylko specyficzna, ale również rozpoznawalna przez charakterystyczne kilty, dzięki którym, szkocka krata stała się sławna na całym świecie. Nieodłącznym elementem szkockiej kultury jest także upodobanie do produkcji tradycyjnej, doskonałej jakościowo whiskey. Szkoci bardzo lubią spędzać czas na pogaduchach z przyjaciółmi, przy dobrym trunku, są również serdeczni wobec przyjezdnych.

Na terenie Szkocji, można znaleźć wiele, zróżnicowanych tematycznie parków rozrywki.  Szkocję najczęściej odwiedzają miłośnicy zabytków architektonicznych, ponieważ przez wzgląd na burzliwą historię na jej terenie można znaleźć wiele zamków, warowni oraz wież. Wśród najciekawszych obiektów, należy wymienić Glamis Castle, Balhousie, czy też Doune Castle.

15-06-2015 Botek

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka
Przydatne informacje

WIELKA BRYTANIA - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Stolica: Londyn
Waluta: funt brytyjski (GBP)
Język urzędowy: angielski

TELEFONY ALARMOWE
999 lub 112 z tel. komórkowego

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
47 Portland Place (47A Weymouth Street) W1B 1JH, London
Telefon: 00 44 (0) 207 2913 520
Faks: 00 44 (0) 207 3234 018
e-mail: londyn@msz.gov.pl
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie
10 Bouverie Street
City of London EC4Y 8AX
tel.: 0 207 8228 900
Wydział Konsularny

Ambasada Brytyjska w Warszawie
ul. Kawalerii 12
00-468 Warszawa
tel. +48 22 311 00 00, fax: +48 22 311 03 13
Ambasada Brytyjska

Sennik losowe hasło
Hasło: Kołdra

• widzieć brudną - zdrada• widzieć czystą - uniknięcie choroby
Przepisy losowe
Sos chrzanowy
Sos chrzanowy na gorąco - 1 szklanka wywaru z włoszczyzny, 1 łyżka utartego chrzanu 1/2 łyżki mąki kukurydzianej, 1 łyżka oleju ...
Więcej
Imię losowe hasło
Hasło: Innocenty

• Innocenty - skromny, prostolinijny, pokorny. Powszechnie lubiany i szanowany. Ustępuje drogi innym.Imieniny:
Ogłoszenia losowe
Firma Oriflame Poszukuje Konsultantow.
Oferta skierowana do wszystkich zamieszkalych na terenie Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii północnej i poludniowej, bez wzgledu na znajomosc j.angielsk...
Lokalizacja: Cale UK
Szczegóły ogłoszenia

Nawigacja

Nasza społeczność