Wierzba biała - Salix albaPospolicie występujące w naszym kraju drzewo, od setek lat dostarcza surowców leczniczych. Rośnie najczęściej nad brzegami wód, w wilgotnych lasach i przy drogach. Kwitnie od kwietnia do maja. Spośród gatunków wierzby występujących w Polsce znaczenie dla lecznictwa poza wierzbą białą - Salix alba, mają: wierzba krucha - Salix fragilis, wierzba wiciowa - Salix viminalis, wierzba purpurowa - Salix purpurea, wierzba pięciopręcikowa - Salix pentandra.
Inne nazwy: wierzba pospolita, wierzba srebrna, wierzbina.
Surowce lecznicze:
W celach leczniczych wykorzystuje się korę wierzby.
Substancje lecznicze:
Kora wierzby zawiera glikozydy fenolowe, najważniejszym z nich jest salicyna, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne.
Zbiór i konserwacja:
Korę wierzby zbierać należy wiosną, kiedy ruszają soki drzewa. Ścina się 2-3-letnie pędy i z nich zdejmuje korę. Najlepszego surowca dla celów leczniczych dostarcza wierzba purpurowa (wiklina). Korę wierzby można suszyć nawet w jasnych pomieszczeniach lub w suszarniach w temperaturze do 40°C.
Działanie:
przeciwzapalne, ściągające, przeciwgorączkowe.
Salicyna w soku żołądkowym rozkłada się do alkoholu salicylowego, którego pochodne łatwo wnikają do organizmu. Mają działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Chociaż dawka salicylanów jest w odwarach z kory wierzbowej niewielka w porównaniu z zawartością kwasu acetylosalicylowego w tabletce aspiryny, to aktywność biologiczna tych związków jest duża, gdyż zachodzi tu synergizm salicylanów, flawonoidów i garbników. Również działania uboczne, jakie występują przy długotrwałym stosowaniu dość dużych dawek aspiryny, nie występują przy stosowaniu wyciągów z wierzby. Jest to szczególnie ważne u ludzi z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, którzy nie powinni używać aspiryny.
Ponadto związki czynne zawarte w korze wierzby uszczelniają naczynia włosowate i jednocześnie przeciwdziałają nadmiernej krzepliwości krwi. Zwiększają ilość wydalanego moczu i poprawiają przebieg reakcji oksydoredukcyjnych.
Kora wierzby może być stosowana w przypadkach przeziębień przebiegających z gorączką, gośćcu przewlekłym postępującym, gorączce reumatycznej, nieżytach błon śluzowych przewodu pokarmowego, niezbyt nasilonych biegunkach. Kora wierzby może być używana w leczeniu miażdżycy ze wzmożoną krzepliwością krwi, zapaleniach żył, a także w przypadkach nadmiernego pocenia się.
Medycyna ludowa używała kory wierzbowej jako środka uspokajającego i ułatwiającego zasypianie, a także w przypadkach nerwobólów, bólów kostnych i stawowych.

Wrotycz pospolity:Admin, 26-06-2015, odsłon: 916

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka
Przydatne informacje

WIELKA BRYTANIA - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Stolica: Londyn
Waluta: funt brytyjski (GBP)
Język urzędowy: angielski

TELEFONY ALARMOWE
999 lub 112 z tel. komórkowego

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
47 Portland Place (47A Weymouth Street) W1B 1JH, London
Telefon: 00 44 (0) 207 2913 520
Faks: 00 44 (0) 207 3234 018
e-mail: londyn@msz.gov.pl
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie
10 Bouverie Street
City of London EC4Y 8AX
tel.: 0 207 8228 900
Wydział Konsularny

Ambasada Brytyjska w Warszawie
ul. Kawalerii 12
00-468 Warszawa
tel. +48 22 311 00 00, fax: +48 22 311 03 13
Ambasada Brytyjska

Sennik losowe hasło
Hasło: Języki

• czyjś widzieć - plotki• obcięty - niemożność wypowiedzenia się w jakiejś sprawie• spuchnięty - wyrzuty sumienia z powodu kłams...
Przepisy losowe
Marzanka wonna
Marzanka wonna - zwana także majownikiem. Rośnie w Azji, Afryce, Australii oraz w Europie. W Polsce znana jest już od wieków, a ...
Więcej
Imię losowe hasło
Hasło: Romuald

• Romuald - żądny władzy, panowania nad innymi. Lubi chwałę i sławę swego imienia oraz rodziny. Chętnie uczestniczy w sprawach p...
Ogłoszenia losowe
Przewóz osób,paczek,przeprowadzki Polska-Londyn
Witam Państwa na naszej stronie i zapraszam do skorzystania z usług w zakresie transportu pasażerskiego i towarowego na trasie Polska-Londyn-Birmingha...
Lokalizacja: Birmingham
Szczegóły ogłoszenia

Nawigacja

Nasza społeczność