Wrzos zwyczajny - Calluna vulgarisRoślina ta jest popularna w całej Europie. Występuje zwykle na glebach gorszych. Wrzos jest zielony przez cały rok. Kwitnie różowofioletowymi, a czasem białymi kwiatami w końcu sierpnia i na początku września.
Surowce lecznicze:
W celach leczniczych zbiera się kwiaty i ziele wrzosu.
Substancje lecznicze:
Wrzos zawiera duże ilości garbników, flawonoidy, olejek eteryczny, kwasy organiczne, związki gorzkie, glikozyd - arbutynę i sole mineralne, a głównie związki krzemu i potasu.
Zbiór i konserwacja:
Kwiaty i ziele zrywa się na początku kwitnienia, ścinając w połowie wysokości niezdrewniałe pędy. Suszyć należy w miejscach przewiewnych lub w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 40°C
Działanie:
moczopędne, żołądkowe.
Dzięki zawartości garbników, wrzos może być używany w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, zwłaszcza biegunek i stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym. Może być używany do zapobiegania nadmiernej fermentacji w jelitach. Jest cennym lekiem : w nieżytach niedokwaśnych żołądka, a także w przypadkach braku łaknienia.
Obecność flawonoidów sprawia, że wrzos ma własności moczopędne. Olejek eteryczny zawarty we wrzosie znosi skurcze mięśni gładkich jelit i dróg moczowych. Glikozyd arbutyna dezynfekuje drogi moczowe i niszczy nawet bakterie oporne na antybiotyki. Wrzos może więc z powodzeniem być wykorzystywany w leczeniu przewlekłych zakażeń dróg moczowych.
Właściwości moczopędne wrzosu są cenne również w leczeniu kamicy moczowej, a zwłaszcza w przypadkach rzadkich rodzajów kamicy, jak cystynowa i ksantynowa. Pamiętać jednak trzeba, że dla pełnego działania leczniczego wrzosu, trzeba jednocześnie spożywać związki, po których mocz będzie alkaliczny.
Substancje gorzkie wrzosu pobudzają czynność wydzielniczą żołądka, co poprawia trawienie. Wrzos można stosować w chorobach wątroby i dróg żółciowych.
Zawartość potasu, a zwłaszcza krzemu sprawia, że wrzos może być cennym lekiem w walce ze starością i przedwczesnym starzeniem się tkanki łącznej, a także we wszelkich procesach regeneracji w organizmie. Wrzos może być stosowany w dolegliwościach stawowych i kostnych, w gośćcu przewlekłym postępującym.

Zioła i rośliny lecznicze:Admin, 26-06-2015, odsłon: 628

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka
Przydatne informacje

WIELKA BRYTANIA - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Stolica: Londyn
Waluta: funt brytyjski (GBP)
Język urzędowy: angielski

TELEFONY ALARMOWE
999 lub 112 z tel. komórkowego

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
47 Portland Place (47A Weymouth Street) W1B 1JH, London
Telefon: 00 44 (0) 207 2913 520
Faks: 00 44 (0) 207 3234 018
e-mail: londyn@msz.gov.pl
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie
10 Bouverie Street
City of London EC4Y 8AX
tel.: 0 207 8228 900
Wydział Konsularny

Ambasada Brytyjska w Warszawie
ul. Kawalerii 12
00-468 Warszawa
tel. +48 22 311 00 00, fax: +48 22 311 03 13
Ambasada Brytyjska

Sennik losowe hasło
Hasło: Bażant

• zobaczyć go - radość, nadzieja na spadek, dobre zdrowie, zaproszenie na obiad
Przepisy losowe
Jałowiec pospolity
Jałowiec pospolity - jest to krzew iglasty o krótkich szydłowych liściach i czarnych owocach (jagodach), dojrzewających co dwa l...
Więcej
Imię losowe hasło
Hasło: Łucja

• Łucja - umysł metodyczny i wszystko analizujący. Posiada zdolności kierowania ludźmi. Lubi rozkazywać, ale przeważnie jest ogr...
Ogłoszenia losowe
Firma Oriflame Poszukuje Konsultantow.
Oferta skierowana do wszystkich zamieszkalych na terenie Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii północnej i poludniowej, bez wzgledu na znajomosc j.angielsk...
Lokalizacja: Cale UK
Szczegóły ogłoszenia

Nawigacja

Nasza społeczność